INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Artur Lothar Reyman     
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Reyman Artur Lothar (1900–1983), kartograf morski. Ur. 28 III w Serecie, mieście powiatowym na Bukowinie, był synem Ryszarda (ur. 1867) i Wandy z Nowosielskich. Ojciec R-a był majorem w wojsku austriackim, a w Polsce pracownikiem administracyjnym majątku Murcki koło Pszczyny.

R. po ukończeniu szkoły realnej we Lwowie wstąpił do Korpusu Kadetów Austro-Węgierskiej Marynarki Wojennej, a w l. 1916–18 studiował w Akademii Morskiej w Fiume (obecnie Rijeka). W listopadzie 1918 w stopniu podchorążego przybył z grupą oficerów i marynarzy z zaboru austriackiego do Warszawy, skąd skierowany został do garnizonu w Modlinie. Tu w marcu 1919 wcielono go do tworzącego się 1 Batalionu Morskiego, z którym w charakterze dowódcy 3 plutonu brał udział w zajmowaniu Torunia, Chełmna i Pucka. Do marca 1920 był komendantem posterunku granicznego w Kolibkach koło Gdyni, po czym skierowany do Pińska, dowodził jedną z łodzi Flotylli Pińskiej. W sierpniu 1920 znalazł się we Flotylli Wiślanej i uczestniczył z nią w walkach pod Włocławkiem, Płockiem i Wyszogrodem. W r. 1922 został zweryfikowany jako porucznik marynarki ze starszeństwem od 1 VI 1919. W kwietniu 1923 rozpoczął studia w Szkole Wyższej Topografów w Warszawie, a po jej ukończeniu w r. 1924 został przydzielony do Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, w którym pracował do wybuchu wojny w 1939 r. i od r. 1926 był kolejno: dowódcą okrętu hydrograficznego «Pomorzanin», szefem Służby Hydrograficznej, kierownikiem Oddziału Pomiarów Hydrograficznych oraz od stycznia 1935 do r. 1939 – szefem Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej. W lipcu 1925 awansował na kapitana, a w styczniu 1935 – na komandora podporucznika.

R. zajmował się pomiarami hydrograficznymi i kartografią morską. Jego autorstwa jest pierwsza polska mapa morska (Nr 1), wydana w r. 1927 w skali 1:75 000 pt. Bałtyk. Zatoka Gdańska, część zachodnia z Zatoką Pucką. Pod jego kierunkiem powstała wspaniała locja polskiego wybrzeża, wykonano szereg prac pomiarowych na wodach Zatoki Gdańskiej, opracowano następne mapy morskie jak Nr 2 „Gdynia. Port i reda”, wydana w r. 1933 w skali 1:10 000, Nr 3 pt. „Jastarnia – port i reda”, wydana w r. 1934 oraz mapy Nr 4, Nr 5 i Nr 6, których nie opublikowano z powodu wybuchu wojny. Stworzenie w krótkim czasie od podstaw polskiej kartografii morskiej, nie mającej w kraju żadnej tradycji, było w całości zasługą R-a. Dzięki zdolnościom artystycznym i wielkiej dokładności w pracy, wykonane przez niego i pod jego kierunkiem prace kartograficzne stały na pograniczu techniki i sztuki.

Oprócz pracy zawodowej w dziedzinie hydrografii i kartografii morskiej R. opublikował kilkanaście dużych artykułów dotyczących m. in. rozwoju nawigacji, pomiarów morskich i prac hydrograficznych, charakterystyki geograficznej Bałtyku, Gibraltaru i Kanału Kilońskiego oraz dawnych obcych map morskich wybrzeża polskiego. Był członkiem komitetu redakcyjnego „Przeglądu Morskiego”, członkiem Komisji Terminologicznej PAU, w ramach której opracował wraz z G. Kańskim Słownik morski polsko-angielsko-francusko-niemiecko-rosyjski, „Nawigacja” 1936 z. 5. W l. 1933–9 był oficjalnym przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Biurze Hydrograficznym w Monaco. W wrześniu 1939, razem z kierownictwem Marynarki Wojennej, znalazł się w ZSRR, skąd w r. 1942 wraz z Armią Polską wyjechał do Iranu, a następnie do Anglii. Tam 3 V 1944 awansowany został na komandora porucznika. Pracował w Wydziale Planów Ogólnych i Demobilizacji na stanowisku kierownika, a w r. 1946 – w Grupie Oficerów Technicznych. Pozostawał czynny zawodowo za granicą do r. 1970. Zmarł w Londynie 8 VII 1983 i został tamże pochowany na cmentarzu North Sheen. Był odznaczony Orderem Virtuti Militari V kl. (1920).

W małżeństwie (od r. 1924) z Marią ze Stępczyńskich R. dzieci nie miał.

Starszy brat R-a, Ryszard Bronisław (1894–1972), w okresie międzywojennym służył w Marynarce Wojennej w stopniu komandora podporucznika, od r. 1945 mieszkał w Londynie, gdzie zmarł, prochy jego sprowadzono do Gdyni i pochowano na cmentarzu Witomińskim.

 

Fot. R-a z r. 1929 w zbiorach Red. PSB; – Wroński B., Ś. p. kdr por. Artur Reyman (Wspomnienie), „Nasze Sygnały” (Londyn) 1984 nr 152 s. 33–4 (fot.); – Czerwiński J., Słownik biograficzny oficerów Marynarki Wojennej z lat 1918–1946, Gdynia 1985 II 170–1 (mszp.); – Informacje wdowy Marii Reyman.

Jan Szeliga

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.